پی‌آر‌پی چیست؟

علم پزشکی به سرعت در حال پیشرفت است و روش‌های درمانی تهاجمی، جای خود را به روش‌های بسیار کم تهاجمی‌تر می‌دهند. پی‌آر‌پی یکی از روش‌های درمانی کم‌تهاجمی است که امروزه استفاده‌های زیادی در سرتاسر دنیا دارد.

این روش درمانی که در ایران با نام پلاکت درمانی نیز شناخته می‌شود، برای درمان ریزش مو، بهبود رشد موها بعد از کاشت مو، آسیب دیدگی‌های ورزشی و بیماری‌های التهابی کاربرد دارد. پی‌آر‌پی مشابه روش مزوتراپی، معمولا به صورت تزریقی انجام می‌شود.

پی آر پی موسی سر


روش پی‌آرپی

پی آر پی نامی اختصاری از درمان با «پلاسمای غنی از پلاکت» یا «Platelet-Rich Plasma» است. برای این که بتوانیم درمان PRP را توضیح بدهیم، اول باید بدانید که پلاسما و پلاکت چه هستند.

خون بدن از دو بخش کلی تشکیل شده است:

  • هماتوکریت: این بخش شامل سلول‌های خونی مانند گلبول‌های سفید، قرمز و پلاکت‌ها است.
  • پلاسما: بخش زمینه‌ای و مایع خون که شامل آب و مواد محلول در آن مانند پروتئین‌ها، مواد معدنی، مواد غذایی و … است.

برای درمان پی آر پی، ابتدا مقداری خون از بازوی شما گرفته می‌شود. این مقدار تقریباً برابر با خونی است که برای آزمایش خون در آزمایشگاه از شما دریافت می‌شود؛ یعنی حدود ۱۰ تا ۲۰ میلی‌لیتر. نمونه‌ی خون شما درون دستگاهی به نام سانتریفیوژ قرار می‌گیرد. در این دستگاه با چرخش سریع و بر اساس نیروی گریز از مرکز، بخش‌های مختلف خون جدا می‌شوند.

در نهایت محلولی به دست می‌آید که غنی از پلاکت‌های خونی است. پلاکت‌ها نقش بسیار مهمی در فرآیند بهبودی و ترمیم آسیب‌های بافتی دارند.

بعد از جداسازی و آماده‌سازی محلول PRP، آن را به پوست شما تزریق می‌کنند. با ورود محلول به ناحیه‌ی دچار مشکل، فاکتورهای رشد از پلاکت‌ها آزاد می‌شوند. این فاکتورها سه عملکرد مهم انجام می‌دهند:

  • باعث تحریک تشکیل کلاژن می‌شوند. پروتئین کلاژن به نوعی سیمان بافت‌های شما است.
  • باعث تشکیل عروق خونی جدید می‌شوند.
  • باعث ساماندهی و تقسیم‌ سلول‌ها می‌شوند.

قبل و بعد پی آر پی موی سر

به شکل کلی کاربردهای اصلی پی آر پی برای رشد و جلوگیری از ریزش مو، ترمیم بافتی، کاهش التهاب و
بهبود وضعیت پوستی است.

مرکز زیبایی الیزه با دارا بودن آزمایشگاه اختصاصی اقدام به خون گیری و فرآوری پلاکت خون می‌کند که همین امر باعث می‌شود، نه تنها قیمت پنجاه درصد کاهش پیدا کند، بلکه با خیالی آسوده و با تجهیزات صددرصد اتوماتیک، پروسه کاملا بهداشتی و از هر نوع آلودگی به دور خواهد بود. جهت آشنایی بیشتر و مشاهده مراحل پی آر پی به هایلایت “مراحل پی‌آرپی” در صفحه اینستاگرام الیزه مراجعه فرمایید.


Open chat
رزرو وقت آنلاین